Drukarki to urządzenia powszechnie znane, z których codziennie korzysta niezliczona ilość użytkowników. Obecnie, najpopularniejszymi wśród różnych dostępnych urządzeń drukujących są drukarki laserowe. Z powodzeniem służą zarówno w biurach, szkołach czy innych instytucjach publicznych, jak i w domach, do użytku prywatnego. Jednak niewiele osób zadaje sobie pytanie, jak zbudowana jest taka drukarka i do czego służą jej poszczególne elementy. Dziś postanowiliśmy wziąć na tapet tonery. Wytłumaczymy, czym tak właściwie one są, czym różnią się od tuszu oraz jakie są ich największe zalety.

Toner - co to właściwie jest?

Toner to jedna z części, która wchodzi w skład budowy drukarki laserowej. Zaraz obok wałka światłoczułego, lasera i części transportowej, jest elementem zespołu “zaczernienia papieru”. Bez toneru, nie ma możliwości wydrukowania danych dokumentów czy materiałów.

Tonery, które wykorzystywane są w drukarkach laserowych to naładowany elektrycznie sproszkowany tusz, charakteryzujący się drobną konsystencją. Jest on zamknięty w specjalnej kasetce, zwanej kartridżem. Składa się z drobnego plastiku, żelaza oraz pigmentu. Podczas procesu drukowania dana ilość plastiku topi się, a jego cząsteczki przylegają do papieru tworząc grafikę i tekst. Żelazo ma za zadanie ułatwić transport ładunków magnetycznych, pigment natomiast pozwala poszczególnym składnikom tonera przybrać daną barwę.

Czym różni się toner od tuszu?

Tonery stosowane są, jak już wcześniej wspomnieliśmy, w drukarkach laserowych i są odpowiednikami tuszy stosowanych w klasycznych drukarkach atramentowych. Jednak poza oczywiście przeznaczeniem, różnią się od siebie właściwie wszystkim. Przede wszystkim jednak, tusz wykorzystywany jest do nakładania  “mokrą” techniką. Co to oznacza? Oznacza to, że nanoszony jest on na papier przy pomocy głowicy. Substancja nadająca kolor znajduje się w jego wnętrzu. Toner natomiast, jako że występuje pod postacią proszku, używany jest  w “suchych” technikach.

Tonery do drukarek laserowych - zalety i wady

Tonery posiadają kilka wad, które przy szeregu zalet nie stanowią większego znaczenia. Korzyści płynących z użytkowania tonerów jest bowiem znacznie więcej. Oczywiście, zakup drukarki laserowej jest niemałą inwestycją, która związana jest ze sporym wydatkiem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że koszty eksploatacyjne są tutaj znacznie niższe niż w przypadku klasycznej drukarki atramentowej. Przede wszystkim, same tonery są niezwykle wydajne - jeden toner pozwala na wydruk nawet kilku tysięcy stron. Ponadto, bardzo wolno się zużywają, dzięki czemu nie jest wymagana ich częsta wymiana i serwis. Dodatkowo, tonery nie zasychają. Są gotowe do użytku nawet w przypadku rzadkiego użytkowania danej drukarki laserowej. Najważniejszym jednak jest fakt, że wydruki które wykonywane są przy pomocy tonera umieszczonego w drukarce laserowej cechują się wysoką jakością i trwałością - nie rozmywają się, są odporne na wszelkie ścieranie oraz różnego rodzaju, szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

01-188 Warszawa
ul. Staszica 7/9
tel. 22 423 22 11
tel. 22 416 04 55

..: Copyright © 1997 - 2024    compaan.pl  & 7minut.pl :..