Drukarka laserowa - jak działa?

Drukarki laserowe są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń, których zadaniem jest drukowanie. Są ogólnodostępne, dlatego też z powodzeniem służą już nie tylko w szkołach, biurach czy placówkach publicznych lecz również doskonale sprawdzają się w domach, do użytku prywatnego. Postanowiliśmy odkryć tajemnicę, która dotyczy drukowania przy pomocy lasera, gdyż pomimo niemałej popularności niewiele osób wie, jak działają te urządzenia. Aby dokładnie zrozumieć cały proces, należy zacząć od zapoznania się z budową drukarki laserowej.

Budowa drukarki laserowej

Drukarka laserowa składa się z trzech podstawowych zespołów:

  • elektroniki i elementów przetwarzających dane numeryczne z komputera,
  • części “zaczernienia” papieru - składa się z bębna, lasera, toneru i części transportowej - to właśnie tutaj odbywa się nanoszenie tekstu na papier,
  • mechanizmu podawania i prowadzenia papieru - służy do przetransportowania papieru na zewnątrz wprost do rąk użytkownika.

Drukarka laserowa - jak działa?

Wyjaśniliśmy już pokrótce, jak zbudowana jest drukarka laserowa. Teraz najwyższy czas rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie zasady jej działania.

Zasada działania drukarki laserowej przypomina funkcjonowanie kserokopiarek. Proces drukowania składa się z kilku etapów. Podczas pierwszego etapu wydruku, dochodzi do elektryzowania bębna - inaczej wałka światłoczułego - czyli najważniejszej części drukarki laserowej. Kolejnym etapem jest proces naświetlania laserem. Prowadzi to do utraty ładunku elektrycznego w miejscach naświetlania. Następne, na powierzchnię wałka światłoczułego nanoszony jest toner. Skutkiem oddziaływania elektrostatycznego jest przyklejenie się tonera do miejsc, których laser nie naświetlił. W ostatnim etapie, toner przenoszony jest na daną kartkę papieru. Zostaje on na niej utrwalony podczas przejścia między rozgrzanymi wałkami.

Drukarka laserowa - zalety i wady

Warto wspomnieć także o tym, co właściwie sprawiło, że drukarki laserowe tak szybko zyskały na popularności. Przede wszystkim, drukarki laserowe to niezwykle wytrzymałe urządzenia, które gwarantują wysoką jakość wydruku. Wysokiej jakości urządzenia służą bezawaryjnie przez długi czas. To sprawia, że jest to doskonała inwestycja na wiele lat. Ponadto, drukarki laserowe są niezwykle efektywne. Składają się na to takie cechy jak wysoka wydajność tonera, który wystarczy nawet na kilka tysięcy stron oraz szybkość wydruku (od 20 stron na minutę w przypadku najtańszych urządzeń, do nawet 100 stron na minutę w  przypadku tych o najwyższej jakości).

Do pozostałych korzyści można zaliczyć:

  • możliwość druku na różnych materiałach,
  • wodoodporność druku,
  • niski koszt eksploatacji.

Do największych wad, których w porównaniu do korzyści, jest stosunkowo niewiele, należą:

  • wyższa cena zakupu, niż w przypadku klasycznej drukarki atramentowej,
  • wysoki koszt materiałów eksploatacyjnych; tutaj warto jednak nadmienić, że nie trzeba ich wymieniać tak często jak w przypadku standardowych tuszów, dlatego koszt może się okazać się zbliżony lub niższy,
  • duże gabaryty urządzenia.
01-188 Warszawa
ul. Staszica 7/9
tel. 22 423 22 11
tel. 22 618 11 99

..: Copyright © 1997 - 2020    compaan.pl  & 7minut.pl :..